نویسنده : اشکان ارشادی 

از قدیم با سه زبان شیرین و اصیل بزرگ شدم.خیلی از بچه‌ها از لهجات مختلف زبان آگاهی ندارند و برداشتهای متفاوتی دارند ، بگذریم از اینکه من حتی همین فارسی رو خیلی کتابی می نوشتم و الان هم ترکی رو به همین صورت می نویسم که دیگه سعی می‌کنم ترکی رو هم بصورت محاوره بنویسم. حقیقت اینکه گوشهای من عادت به شنیدن کوردی کرمانشاهی داره و این زبان غنی رو به خوبی متوجه میشم ، فقط نمیدانم با چه رسم الخطی باید آن را بنویسم. اگر برای بچه‌های بیان که اکثرا فارس هستند بنویسم پس باید از فتحه ، کسره ضمه استفاده کنم. و ترکی روهم با کمی آموزش به رسم الخط خودش می نویسم. لاتین را نمی گویم بلکه الفبای غنی عربی رو می گویم که چهار حرف فارسی آنرا قدرتمند کرده است.

خیلی از بچه‌ها حتی نمی دانند همین استان کوردنشین کرمانشاه ، در شهرستان سنقر ترک داره و ترکان در کنار کردان مسالمت آمیز زندگی می‌کنند. 

ترکی سنقری با کوردی آمیختگی پیدا کرده و حتی فارسی و عربی نیز در خود دارد. شعرای ترکمن عراق که امروزه مورد توجه آذربایجانی هاست ترکمن های عراق با لهجه منحصربفرد خود هستند که بسیار به لهجه ترکی آذربایجانی در اردبیل و تبریز و ارومیه نزدیکی داره. 

من وقتیکه میگم لهجه خودم یعنی ترکی ای که بلدم. اگه بخواهم خیلی غلیظ بنویسم احتمال داره فهمش قابل درک نباشه یا از اصطلاحاتی استفاده کنم که دیگران آن را نمی دانند. 

همین امروز ، جدا از آپلود نرم‌افزار برای اندروید که از لازماته و اینکه آموزش اندروید پای من باشه تا تمام یادگرفتن هایم و نرم افزارهای لازمه را بیان کنم ، صفحه‌ای هم باز می‌کنم به اسم ترکی ما (سنقر ، سولقور ، ترکمنی ، شاید هم قشقایی ) و همینطور کوردی جنوبی (کرمانشاهی که شامل ایلام و نقاطی از خوزستان و لرستان و همدان و عراق هم میشه ) . 

اینرو هم بگم که ترک بودن من شامل معنای جزء هست. یعنی مردم کرمانشاه کوردند و روی کورد بودنشان غیرت دارند و همینطور به من لطف دارند و من افتخار می‌کنم که با دلیران مردان کورد زندگی می‌کنم. 

مصاحبه مردم ترکیه 

مردم ترکیه در آنکارا یعنی پایتخت جمع شده بودند تا مجلس را با توپ و تَشَر متقاعد کنند تا رای خود پس بگیرد. ترکیه برای پیوستن به اروپا بخاطر بخش اروپایی خود ، قوانینی از اتحادیه اروپا را به اجرا گذاشته بود. جدا از قوانین مربوط به شهروندانش مثل کوردهای عزیز و ارمنی و گرجی و اقلیتهای مسیحی ، یهودی ود(البته در ترکیه ، مردم ایرانی _ ترکی آذری بسیارند و علوی مذهب ها و تشیع بیست درصدی دارد ولی بدون توجه از کنار آمار آنها میگذرند ). مجبور گشته بود طبق قوانین اروپا ، مهاجرپذیر باشد. این مهاجران باعث دردسرهایی شده بودند. چون ترکی استانبولی را خوب متوجه نمی شوم چند بار جلو و عقب کردم تا فهمیدم. ترکیه تحت تاثیر حرفهای پانتورکیسمی مهاجرین افغان را به نام ازبک و ترکمن ( ترک اصیل ) کارت اقامت داده بودند. حالا که مردم ترکیه می دیدند اینها شباهتی به ترک ندارند می گفتند : بولار جمع ائلسین  ، گئدیر ، اُ اولکه کئ پرسپولیس مرکزدِ. 

یعنی جمعشان کنید ، ببرید ، آن کشور که پرسپولیس مرکزشه! 

یعنی ایران! 

این نقشه قسمتهای کورد نشین ، با الفبای سورانی که کوردهای عراق می نویسند نوشته شده. 

این هم مناطقی که ترکان حضور دارند. 

ادامه مطلب

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها